Blog
Så sår vi, og får samtidig tips til flere blomster på tomaterne
De fleste af os sår alt for tidligt. Det giver især tomater og agurker en rigtig dårlig start. Mange sygdomme og problemer med næringsoptagelse skyldes ganske enkelt, at planterne kommer alt for tidligt ud i drivhuset. Hvis du køber udplantningsplanter, så lad dem stå og få gratis pasning på planteskolens regning, indtil de er klar til at komme ud i drivhuset. Vælger du selv at så, så skal du anskaffe dig kunstlys for at være heldig. En del forstår heller ikke, hvorfor tomaterne næsten ikke afsætter blomster. Det får du en forklaring på i denne video, en forklaring der er baseret på årelang erfaring.
Måske er det, at så helt nyt for dig. Derfor indledes denne video med tips til, hvordan du kan få det bedste resultat. Du kan købe såbakker af forskellige slags, men du kan også gå mere enkelt til værks med et lige så godt resultat.
3 Kommentarer til dette indlæg

Om Lars Lund
Lars Lund
Haveekspert & havejournalist
Lars har i mange år beskæftiget sig med haver og drivhuse. Lars har udgivet bøger om drivhuse og har medvirket i en række haveudsendelser for TV2 Fyn. Lars er et omvandrende haveleksikon og kan svare på alle dyrkningsbaserede spørgsmål – basale såvel som ambitiøse projekter.
- Aktuelle Indlæg
- Skab gode levesteder for dyr og insekter i haven
- Nyeste indlæg
- Sådan renser du dine havefliser og får resultatet til at holde i årevis
- Så varmt skal det være, før du sætter tomat, agurk og chili ud i drivhuset
- Tre Instagramprofiler du skal følge, hvis du er vild med hygge i drivhuset
- Der er håb for teenagetomater og chili uden frugt
- Tid til forspiring - sådan gør du
Albert
03 apr 2017 14:24
Tak for en lille fin og informativ video.
Glæder mig til den næste.
Mvh Albert
Per Munch
06 apr 2017 14:48
Tak for tomat-råd.
Du siger kimplanterne skal stå ved 14 grader - men hvor længe skal de det????
Hilsen Per Munch
Lars Lund
08 apr 2017 10:27
Indtil de første blomsteranlæg er dannet