Blog
Grillede squash med peberfrugt-bønnecreme
En lækker lille appetizer eller som en del af tapasbordet. Du kan enten servere dem som vist på billedet, hvor de er rullet. Alternativt du kan servere peberfrugt-bønnecremen i en skål og toppe med grillet squash ovenpå. Sidstnævnte er oplagt, hvis retten skal serveres til mange.
Forret til 4 personer
2 squash
1 peberfrugt
Evt. 1 lille chili
1 dåse hvide bønner (svarer til en dåse)
1 fed hvidløg
1-2 spsk olivenolie
Friskkværnet peber
Salt
Skær squash i tynde aflange skiver. Skær peberfrugter i grove stykker, så de også kan smides på grillen. Varm grillen op og grill først peberfrugter og chili, hvis du vil have den spicy. Hæld dem i en minihakker eller foodprocessor og tilsæt drænede hvide bønner, hvidløg, lidt olivenolie, smag til med salt og peber. Lad cremen køle af og grill imens squash skiverne.
Placer peberfrugt-bønnecremen på de grillede skiver squash og rul dem til små ruller som vist på billedet. Server som en lille forret eller en del af et større tapasbord.

Om Johanne Mosgaard
Johanne Mosgaard, opskriftsudvikler og 3 x kogebogsforfatter med fokus på grøn mad. Udover at lave en masse mad, dyrker Johanne også selv masser af grøntsager i sin egen have. Johanne driver til daglig hjemmesiden Englerod.dk og deler en masse inspiration på sin Instagram @Englerod.
Bliv klogere på Johanne Mosgaard
- Aktuelle Indlæg
- Haven gror, og det kræver gødning - men hvilken?
- Inspirationstips til drivhuset
- Steril jord er slet ikke godt for planterne
- Klar grill på 5 minutter : Lav din kulgrill til en gasgrill
- Selvbyg: Calle og Helle Hannibal har bygget deres drømmedrivhus i genbrugsmaterialer
- Den filosofiske gartners staudeteori
- Tips til ekstraudstyr i drivhuset, sokkel til regntønden og ophæng til vin
- Sådan finder du vej i gødningsjunglen
- Tyvstart med sommerblomster