Blog
Lav dit eget æbletræ
Lige nu, og de næste par måneder, bugner haven af æbler. Har du en saftpresse kan du lave lækker æblemost, men det er nu også sjovt at lave sit eget æbletræ. Nogle gange falder det så heldigt ud at man kan blive berømt hele livet.
Af Lars Lund
Tag nu bare skolelærer Johannesens datter. Hun bar navnet Filippa. Skolelærer Johannesen på Fyn, lavede sit eget æble i 1876 og opkaldte det det efter datter. Det kendte Ingrid Marie blev i sin tid fundet i et hindbærbed. En svensk gentest har siden vist, at det er et miks mellem Cox orange og et Guldborg æble, men siden har en dansk forsker i 2017 fundet ud af, at der er tale om Cox orange og et Cox pomona, begge engelske æbler. Godt der ikke er tale om en fadderskabssag med to forskellige resultater på en gentest.
Nogle æbler som for eksempel Guldborg, Gråsten og Pederstrup, har fået navn efter steder, de er fundet og det er nok meget lettere.
Krydsbestøvning
En ny æblesort kommer til verden, når en kerne i æblet bringes til spiring. Lykkes spiringen, kommer der en ny plante, og dens frugter bliver med garanti ikke som den frugt, man hentede kernen i. For æbletræer er det nøjagtig som med et menneskebarn, at resultat af en ny plante sået med en kerne er et helt unikt resultat med gener fra både moderplante og faderplante.
Pil nogle kerner ud af et æble og bliv berømt
Nogle gange er man heldig med at få et velsmagende æble. Andre gange er smagen ikke værd at gemme på, men har du lidt plads, kan du jo lave eksperimentet.
Kernerne skal starte deres tilværelse på den kølige måde. Allerede nu, mens æbletræernes frugter modner, vælger du et sundt æble. Gem det køligt indtil omkring januar, hvor du så tager kernerne (frøene) ud. Læg frøene på et fugtigt stykke papir, så de kan suge vand til sig. Sæt frøene i potter med jord, der er blandet med lidt grus. Jorden skal være let fugtig og ikke drive af vand. Dæk dem med 1-2 cm jord eller sand. Husk at skrive en lille seddel med moderplantens navn. Når planterne kommer op, så gem kun de planter der strutter af sundhed.
Du kan også fremme processen ved at lægge frøene på et fugtigt stykke papir i køleskabet. Når de spirer pottes de i en potte og stilles i en kølig vindueskarm.
Nu skal du blot vente omkring 5 år, så kan du tage den første smagsprøve. Smager æblet godt og synes andre det samme, ja så er du måske på vej til berømmelse.
Læs mere om hvad du kan bruge æbler til for eksempel æblevin, æblesaft æblevingummi og meget mere her:
Virker linket ikke så kopier det ind i din browser
https://drivhusklubben.dk/blog/november-2018/lav-din-egen-aeble-champagne-til-nytaar
https://drivhusklubben.dk/blog/october-2012/vinen-er-presset-nu-gaelder-det-aeblerne
4 Kommentarer til dette indlæg

Om Lars Lund
Haveekspert & havejournalist
Lars har i mange år beskæftiget sig med haver og drivhuse. Lars har udgivet bøger om drivhuse og har medvirket i en række haveudsendelser for TV2 Fyn. Lars er et omvandrende haveleksikon og kan svare på alle dyrkningsbaserede spørgsmål – basale såvel som ambitiøse projekter.
- Aktuelle Indlæg
- Haven gror, og det kræver gødning - men hvilken?
- Inspirationstips til drivhuset
- Steril jord er slet ikke godt for planterne
- Klar grill på 5 minutter : Lav din kulgrill til en gasgrill
- Selvbyg: Calle og Helle Hannibal har bygget deres drømmedrivhus i genbrugsmaterialer
- Den filosofiske gartners staudeteori
- Tips til ekstraudstyr i drivhuset, sokkel til regntønden og ophæng til vin
- Sådan finder du vej i gødningsjunglen
- Tyvstart med sommerblomster
KettyB
24 sep 2019 16:43
Lyder da mægtigt. Jeg sår bare kernerne med det samme og sætter potten udendørs. Lige for tiden har jeg ca. 120 æbletræer i mange forskellige udgaver. Problemet her er, at jeg slet ikke har plads til alle de træer. Man nænner jo ikke at sortere meget, for man kunne jo komme til at smide det træ du, som er helt unikt.
Carina Bekke
12 jun 2021 07:49
Når nu æbletræerne er et par år gamle og grenene stritter ud fra alle steder, skal det trimmes - klippes sidegrene af så det bliver hurtigt højere ?
Bambierne der render rundt her trimmer glædeligt bare mest toppen de er vilde med, måske derfor der er så mange sidegrene ? de er nu hegnet ind (altså træerne)
Mvh. Carina
Helle Maj-Britt Jepsen Pedersen
10 sep 2022 22:19
Hej vi har et meget gammelt æbletræ der i tidernes morgen kom op ad jorden, altså selvsået… æblerne er fantastiske, men dog har de nogel år været meget meget store. I år er de også store men ikke så store som de plejer at være. Nok pgr mangel på nedbør. Hvordan får man sit æbledøbt og godkendt? Jeg tænker at jeg vil lave et ny såning af kernerne i januar 2023. For at prøve om man kan lave et æbletræ der er så velsmagende og saftige i kødet som det her er, men dog med knap så store æbler i.
Håber meget på svar fra jer.
Mvh
Helle Pedersen
9260 Gistrup
Helle Pedersen
10 sep 2022 22:20
Hej vi har et meget gammelt æbletræ der i tidernes morgen kom op ad jorden, altså selvsået… æblerne er fantastiske, men dog har de nogel år været meget meget store. I år er de også store men ikke så store som de plejer at være. Nok pgr mangel på nedbør. Hvordan får man sit æbledøbt og godkendt? Jeg tænker at jeg vil lave et ny såning af kernerne i januar 2023. For at prøve om man kan lave et æbletræ der er så velsmagende og saftige i kødet som det her er, men dog med knap så store æbler i.
Håber meget på svar fra jer.
Mvh
Helle Pedersen
9260 Gistrup