Blog
Høst jordbær i begyndelsen af maj
Jordbær er smagen af sommer, men hos Bent Løschenkohl er det smagen af forår. Det kræver kun nogle gamle jordbærplanter, plantekasser og myrer.
Tekst: Nanna Stærmose
Bent Løschenkohl har hængt et par altankasser med sidste års jordbærplanter op i drivhuset, og selvom de her i marts ser lidt brune og triste ud, så siger erfaringen, at Bent kan plukke de røde herligheder allerede i begyndelsen af maj.
“Det er ret enkelt. Jeg har lige gravet dem op fra et bed i haven, hvor de har stået hele vinteren. Så har jeg ‘renset’ dem for brune blade, og nu skal de bare holdes fugtige, så kommer der bær på dem om et par måneder,” siger Bent.
Bent har valgt at hænge jordbærrene oppe på et par træstativer, som han har monteret i sit drivhus. Det gør det lettere at komme til bærrene, men de kan også sagtens stilles på jorden i kasser eller et par krukker.
Myrerne bestøver
Jordbær kræver bestøvning, og bier er der ingen af på denne årstid, men så tager myrerne over.
“Jeg er så glad for alle mine myrer i drivhuset - de sviner godt nok lidt, men de kravler jo rundt på planterne og det betyder, at de faktisk formår at bestøve mine jordbær,” siger Bent.
Sorten hedder Korona og er kendt for at modne tidligt og give et stort afkast. Ifølge Bent er hemmeligheden til at få den søde bid at høste bærret på det rette tidspunkt.
“De bliver røde to dage før, de er klar til at spise, så du skal lige lade dem sidde lidt - selvom de ser plukkeklar ud,” siger Bent.
Sådan gør du:
Hiv de gamle jordbærplanter ind fra haven og sæt dem i drivhuset i potter eller altankasser i marts/april
Rens planterne for brune blade - hvis du er i tvivl om noget skal af, så riv det af, lyder rådet.
Hold planterne fugtige
Høst og nyd jordbær allerede i begyndelsen af maj
Læs også, hvordan Bent varmer drivhuset op med luft her

Om Drivhusklubben/Greenhouse Forum/Gewächshausclub
Drivhusklubben står bag alt lige fra journalistiske artikler om skæve drivhushistorier og Juliana-medarbejderes drivhusberetninger til diverse guides om livet i og med drivhus.
Bliv klogere på Drivhusklubben/Greenhouse Forum/Gewächshausclub- Aktuelle Indlæg
- Haven gror, og det kræver gødning - men hvilken?
- Inspirationstips til drivhuset
- Steril jord er slet ikke godt for planterne
- Klar grill på 5 minutter : Lav din kulgrill til en gasgrill
- Selvbyg: Calle og Helle Hannibal har bygget deres drømmedrivhus i genbrugsmaterialer
- Den filosofiske gartners staudeteori
- Tips til ekstraudstyr i drivhuset, sokkel til regntønden og ophæng til vin
- Sådan finder du vej i gødningsjunglen
- Tyvstart med sommerblomster