Blog
Vinterhygge og varm kakao i drivhuset
Lidt uden for Odense bor familien Kristensen, der tæller Malene og Benjamin og deres to sønner Marius og Malte. Familien har selv bygget deres hus, der er holdt i moderne stil, og har valgt at sætte en Juliana Oase op på terrassen. Hele sommeren har de dyrket forskellige afgrøder i drivhuset samtidig med, at det har fungeret som opholdsrum for hele familien. Men selvom de lune sommeraftener nu er langt væk, så bruger familien stadig drivhuset.
"Hvis vi har været ude at gå en lang tur så er det det perfekte sted at nyde en kop varm kakao, også selvom vi ikke har nogen form for varme herude. Her er jo stadig læ og så får vi det dejlige lys," siger Malene Kristensen.

Om Drivhusklubben/Greenhouse Forum/Gewächshausclub
Drivhusklubben står bag alt lige fra journalistiske artikler om skæve drivhushistorier og Juliana-medarbejderes drivhusberetninger til diverse guides om livet i og med drivhus.
Bliv klogere på Drivhusklubben/Greenhouse Forum/Gewächshausclub- Aktuelle Indlæg
- Haven gror, og det kræver gødning - men hvilken?
- Inspirationstips til drivhuset
- Steril jord er slet ikke godt for planterne
- Klar grill på 5 minutter : Lav din kulgrill til en gasgrill
- Selvbyg: Calle og Helle Hannibal har bygget deres drømmedrivhus i genbrugsmaterialer
- Den filosofiske gartners staudeteori
- Tips til ekstraudstyr i drivhuset, sokkel til regntønden og ophæng til vin
- Sådan finder du vej i gødningsjunglen
- Tyvstart med sommerblomster